Patrycja Bereznowska i Andrzej Radzikowski mistrzami Europy w biegu 24h!

W rumuńskiej Timisoarze odbyły się 22. Mistrzostwa Europy w biegu 24-godzinnym. W zawodach wystartowało 190 zawodników z 30 krajów, w tym reprezentacja Polski, która zdominowała rywalizację. Mistrzami Europy zostali Patrycja Bereznowska oraz Andrzej Radzikowski, a brązową medalistką ME w swoim debiucie na tym dystansie została Małgorzata Pazda-Pozorska. Złoty medal w klasyfikacji drużynowej zdobyły Polki, a męska drużyna zajęła czwartą pozycję.

Wielką faworytką do złotego medalu Mistrzostw Europy w biegu była Patrycja Bereznowska, która podczas ceremonii otwarcia odebrała statuetkę Athlete of the Year 2017, przyznaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ultramaratończyków (IAU). W 2017 r. Bereznowska została Mistrzynią Świata w biegu 24-godzinnym, ustanawiając zarazem najlepszy rezultat na świecie – 259,991 km. Wygrała także legendarny Spartathlon z nowym rekordem trasy – 24:47:07. Nie dziwi więc, że to właśnie Polka otrzymała wyróżnienie dla najlepszego sportowca 2017 roku.

Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy pojechała w składzie:  Patrycja Bereznowska, Monika Biegasiewicz, Milena Grabska-Grzegorczyk, Aneta Rajda, Małgorzata Pazda-Pozorska, Andrzej Radzikowski Andrzej, Przemysław Basa, Roman Elwart, Łukasz Sagan oraz Adam Jagieła. Zawodnicy rywalizowali na parkowych alejkach, gdzie wytyczono pętlę o długości 1222.48 m. Bieg toczony był w temperaturze przekraczającej 30°C, z kolei wieczorem nad parkiem przeszła burza i uczestnicy zmagali się z ulewnym deszczem.

Faworytka biegu kobiet nie zawiodła i tym razem, po raz kolejny udowadniając rywalkom, że na chwilę obecną jest całkowicie poza ich zasięgiem. Patrycja Bereznowska wygrała rywalizację z wynikiem 243,35 km. Na drugim miejscu ze stratą dwóch okrążeń do Polki przybiegła Dunka Stine Rex (241,92 km). Trzecią pozycję z wynikiem (240,69 km) zajęła Małgorzata Pazda-Pozorska, która tym samym zdobyła brązowy medal ME. Na czwartym miejscu zawody ukończyła Monika Biegasiewicz, która w czasie 24 godzin pokonała dystans 236,40 km. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze: Aneta Rajda – 227,26 km i 6 miejsce oraz Milena Grabska-Grzegorczyk – 221,14 km i 9 pozycja. Świetne wyniki Polek zaowocowały zwycięstwem w klasyfikacji drużynowej, w której nasze reprezentantki wyprzedziły ekipy Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Wśród mężczyzn faworytem do zwycięstwa był Aleksandr Sorokin z Litwy, który w początkowej fazie biegu potwierdzał aspiracje do złotego medalu. W drugiej części rywalizacji zaczął jednak słabnąć, za to przyspieszył Andrzej Radzikowski, który systematycznie zaczął odrabiać straty do prowadzącego Litwina. W samej końcówce rywalizacji Radzikowski zdołał wysunąć się na prowadzenie, którego nie oddał już do końca biegu. Zwycięzca Spartathlonu z 2016 roku na mecie uzyskał wynik 265,41 km i wyprzedził Francuza Stephane’a Ruela 263,54 km. Aleksandr Sorokin z wynikiem 260,99 km zajął trzecią pozycję. Polacy łącznie przebiegli 710,37 km co dało czwartą pozycję w klasyfikacji drużynowej. Mistrzami Europy zostali Francuzi (754,62 km), wyprzedzając ekipy Wielkiej Brytanii (735,15 km) oraz Niemiec (725,96 km).