Podium półmaratonu w Karlowych Warach dla EuroHerosów

Tegoroczny Półmaraton w Karlowych Warach  oznaczony IAAF Road Race Gold Label zgodnie z zapowiedziami zdominowali biegacze z Europy. Po raz pierwszy w 6 letniej historii biegu na podium stanęli zawodnicy ze Starego Kontynentu. Wśród kobiet zgodnie z przewidywaniami najlepsza okazła się Eva Vrabcová-Nývltová, a jako pierwszy do mety w Karlowych Warach dobiegł Ukrainiec Roman Romanenko. Na starcie zabrakło biegaczy z Afryki, ponieważ RunCzech wspólnie z European Atheltics właśnie tym biegiem zainaugurowali projekt EuroHeroes. Jego celem jest promocja i rozwój biegaczy z Europy.

Największą faworytką biegu była najlepsza czeska biegaczka długodystansowa Eva Vrabcová-Nývltová, która podczas tegorocznego półmaratonu w Pradze ustanowiła nowy rekord kraju w półmaratonie  – 1:11:01. W Karlowych Warach nie dała szans rywalkom i zdecydowanie wygrała bieg. To prawdziwy wyczyn – ostatni raz na najwyższym stopniu podium imprezy RunCzech zawodnik z Czech stanął 18 lat temu. Takim osiągnięciem było zwycięstwo Jany Klimešovej w praskim półmaratonie w 2000 roku.

Eva Vrabcová-Nývltová większą część dystansu pokonała samotnie. – Nie biegłam na jakiś konkretny czas, ale od samego startu nie było łatwo utrzymać tempo ze względu na brak towarzystwa innych biegaczek na trasie. Poza tym wiał dość mocny wiatr, a widok mijających mnie biegaczy wcale nie działał na mnie motywująco. Na szczęście na 10 kilometrze udało mi się zabrać z dwoma zawodnikami, z którymi niesamowicie dobrze mi się pracowało. Bardzo pomogli mi na trasie. – powiedziała zwyciężczyni na mecie. Najlepsza czeska biegaczka bardzo entuzjastycznie odniosła się do projektu EuroHeroes. – Dzięki niemu mogłam spełnić moje marzenie o wygraniu biegu RunCzech i słuchaniu czeskiego hymnu stojąc na najwyższym stopniu podium. Jestem świadoma tego, że świat biegania trochę nam uciekł, ale ten projekt to dla mnie ogromne źródło inspiracji i zachęta do tego, aby ciągle pracować nad formą. – powiedziała na mecie.

Eva Vrabcová-Nývltová uzyskała czas 1:11:54, druga na mecie była Ukrainka Olha Kotovská z wynikiem 1:16:16, podium uzupełniła jeszcze jedna Czeszka Kristýna Dvořáková z czasem 1:17:46.

Roman Romanenko

Wśród mężczyzn walkę o zwycięstwo stoczyli zawodnicy z Ukrainy i Hiszpanii – Roman Romanenko i Houssame Bennabou. Do 14 kilometra biegli razem, potem znany ze startów w Polsce Ukrainiec podkręcił tempo i ostatecznie wygrał bieg z czasem 1:03:58. Wyprzedził rywala o 18 sekund. Jako trzeci do mety dotarł kolejny zawodnik z Ukrainy – Serhiy Lebid z czasem 1:05:08.

W półmaratonie w Karlowych Warach wystartowali w sumie zawodnicy z 9 krajów Europy. W biegu łącznie wzięło udział 4 tysiące biegaczy.

fot. facebook.com/runczech

/md