We wrześniu Barbarzyńskie Igrzyska podbiją Zieloną Górę

W dniach 22-23 września w Zielonej Górze odbędzie się ekstremalny bieg przeszkodowy Barbarian Race. Organizatorzy promują imprezę jako Barbarzyńskie Igrzyska i zapowiadają, że będzie to ostatni bieg w tym cyklu w sezonie 2018.

Miejscem imprezy będą Wzgórza Piastowskie i Piast-Polana w Zielonej Górze. To tereny rekreacyjne, na których odbywa się wiele imprez sportowych. Zdaniem organizatorów to miejsce oferuje dobre warunki dla organizacji biegu przeszkodowego. Weekendowe Barbarzyńskie Igrzyska odbędą się na 3 dystansach: Rebelia 6 km z ponad 20 przeszkodami Furia na dystansie 13 km z co najmniej 30 przeszkodami. W programie jest również Barbarian Arrow, czyli widowiskowe zawody na około 300 m sprinterskim torze, z około ośmioma specjalnie wyselekcjonowanymi przeszkodami znanymi z trasy Barbarian Race. Na małych Wojowników czekać będzie Barbarian Race Kids, czyli ekstremalna trasa przygotowana specjalnie dla dzieciaków.

Zielona Góra będzie gościć cykl Barbarian Race po raz pierwszy. Jak mówi biegacz OCR Rafał Kasza, pomysłodawca i koordynator imprezy, dotychczas Lubuskie i sąsiednie województwa były „białą plamą” na mapie biegów przeszkodowych. – Zaproponowałem Barbarian Race organizację biegu w Zielonej Górze, bo brakuje na naszym terenie takiej imprezy. Najbliżej biegi przeszkodowe odbywają się w Poznaniu i we Wrocławiu, a nie brakuje przecież fanów OCR w województwie lubuskim czy zachodniopomorskim. Poza tym chcę wykorzystać moją popularność w branży OCR oraz kontakty w mieście. Władze Zielonej Góry są bardzo przychylne dla organizacji imprezy, sam namawiam prezydenta Janusza Kubickiego, aby podjął wyzwanie Barbarian Race i wystartował na krótkim dystansie. – powiedział.

Rafał Kasza i Janusz Kubicki
Rafał Kasza z prezydentem Zielonej Góry fot. facebook.com/rafalkaszaobstacleracer

Magnesem dla zawodników z elity mają być atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe, które na mecie będą czekać na najlepszych biegaczy. – Spodziewamy się, że we wrześniu do Zielonej Góry przyjedzie około 1,5 tysiąca zawodników z całej Polski oraz co najmniej 3 tysiące kibiców. Oprócz samego biegu w mieście nie zabraknie atrakcji. Z pewnością będzie okazja do degustacji lokalnego wina, impreza odbywa się zaledwie tydzień po Winobraniu. – mówi Rafał Kasza.  Organizatorzy liczą, że bliskie położenie względem granicy z Niemcami i Czechami sprawi, że na imprezę przyjadą również goście z zagranicy. – Będziemy chcieli promować Barbarzyńskie Igrzyska poza granicami kraju. Do Berlina mamy zaledwie 120 km, do czeskiej granicy również jest bardzo blisko. – dodaje.

Biegi w formule Rebelia odbędą się w sobotę i w niedzielę, natomiast bieg w formule Furia oraz biegi dziecięce zaplanowano tylko na drugi dzień imprezy.

– Osobiście dopilnuję, aby trasy zielonogórskich biegów Barbarian Race docenili nawet najbardziej wymagający fani biegów OCR. Zresztą gwarantem dobrego poziomu technicznego trasy jest również Grzegorz Szczechla, który znany jest z tego, że dopieszcza imprezy z cyklu Barbarian Race w najmniejszych szczegółach. Jeszcze nie wiemy dokładnie, jakie przeszkody staną na trasie, ale będę zabiegał o to, aby pojawiły się nowości. Sam chętnie przeniosę jakieś przeszkody z mojego treningowego toru OCR Gym, który stworzyłem od podstaw. – mówi Rafał Kasza.

Barbarian Race

Już 27 maja właśnie na torze OCR Gym przy ulicy Kożuchowskiej 42 ruszą treningi przygotowujące do wrześniowej imprezy. Zajęcia mają odbywać się co najmniej raz w miesiącu. Udział w nich będzie okazją do wygrania pakietów startowych na bieg.

Przeczytaj również: Grzegorz Szczechla: Nie trzeba być gimnastykiem lub cyrkowcem, aby ukończyć Barbarian Race

md

fot. facebook.com/race.barbarian
fot. wbiegupisane.pl