Piękny akcent czołowych biegaczy w finałowym biegu CITY TRAIL w Bydgoszczy

Od października, co miesiąc na ścieżkach Myślęcinka w Bydgoszczy odbywały się przełajowe biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W sześciu leśnych „piątkach” wzięło udział łącznie ponad 5400 zawodników – 3641 dorosłych oraz 1764 dzieci. Ostatni bieg odbył się w niedzielę, 25 marca. Było to jednocześnie zakończenie sportowej części całego ogólnopolskiego cyklu w edycji 2017/2018.

Wspomniane liczby oznaczają, że co miesiąc w zawodach CITY TRAIL w Bydgoszczy biegało średnio 901 uczestników – 607 dorosłych i 294 dzieci. Najwyższą frekwencję odnotowano w listopadzie – 741 dorosłych i 395 dzieci.

Zawody odbywają się w formule Grand Prix – aby zostać sklasyfikowanym w cyklu należy pobiec co najmniej 4 razy. Ta sztuka udała się 604 dorosłym. Wśród nich najlepszym został Bartosz Kotłowski, drugie miejsce wywalczył Marcin Biskup, a trzecie Jan Poczewski. W rywalizacji kobiet triumfowała Aleksandra Brzezińska, drugą lokatę zajęła Marta Szenk, a trzecią – Daria Maik. Zwycięstwo w ostatnim biegu odnieśli Bartosz Kotłowski i Aleksandra Wantowska.

Finisz dzisiejszego biegu był wyjątkowy – dwaj najszybsi biegacze – Bartosz Kotłowski i Marcin Biskup wbiegli na metę razem, wykonując przyjacielski gest. Stając na starcie obaj byli pewni wywalczonych miejsc (choć czysto teoretycznie obaj mieli szanse na wygraną), więc uzgodnili, że potraktują ten bieg wyjątkowo. Dzisiejszą wygraną Bartosz Kotłowski zapewnił sobie piąty z rzędu triumf w klasyfikacji generalnej. Jak podkreślił na mecie starty w Myślęcinku nadal sprawiają mu mnóstwo frajdy. – To nie może się znudzić, powiedziałbym nawet, że bieganie w cyklu to już moje małe uzależnienie – mówił tuż po zawodach. – Ten rok będzie dla mnie spokojniejszy, jeśli chodzi o bieganie, bo od października pracuję w zawodzie. Codzienne pobudki o 5:40 i wieczorne treningi po całym dniu na nogach na razie dają mi się we znaki, dlatego nie chcę nastawiać się na życiówki i poprawianie rekordów życiowych. Czas pokaże, jak się wszystko poukłada.

City Trail Bydgoszcz

18-letni Marcin Biskup, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej ma na koncie najlepszy wynik w zakończonej edycji – 15:21 – uzyskany w listopadzie podczas nieobecności Bartosza Kotłowskiego. Dzisiejsza inicjatywa wspólnego biegu miała dla Marcina szczególne znaczenie. – Chcieliśmy pokazać, że rywalizacja w sporcie nie zawsze musi być pierwszoplanowa. Śmiało mogę powiedzieć, że w tym biegu wygrał każdy, kto stanął na linii startu. Jedni mają cele sportowe, drudzy chcą być lepszą wersją siebie, a jeszcze inni biegają za tych którzy nie mogą – podkreślił na mecie czwarty zawodnik rozegranych przed tygodniem Mistrzostw Polski Juniorów w Biegach Przełajowych. – Jestem dość ambitnym sportowcem i nie pamiętam, kiedy byłem zadowolony w 100 % z mojego biegu. Zawsze pozostaje niedosyt, ale myślę, że kolega któremu „ustąpiłem pierwszeństwa” jest po prostu lepszy. Jeszcze nadejdzie mój czas. Na razie chcę się cieszyć tym, co mam i nadal mieć motywację do jeszcze cięższej pracy, by osiągać coraz to lepsze rezultaty. Rok temu byłem trzeci, w tym roku jestem drugi. Kto wie, co będzie za rok! – dodał.

Linię mety niedzielnego biegu minęło 568 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 280 młodych adeptów biegania.

City Trail

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 11 kwietnia w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Tego dnia zawodnicy odbiorą pamiątkowe medale (aby je wywalczyć należało pobiec co najmniej 4 razy w edycji), a najszybsi biegacze – zasłużone nagrody.

Bydgoszcz to jedna z dziesięciu lokalizacji, w których odbywają się biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Są to (poza Bydgoszczą): Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.

Pełne wyniki biegu CITY TRAIL Bydgoszcz 25.03.2018

Klasyfikacja generalna CITY TRAIL Bydgoszcz 2017/2018