Spartanie zdobyli Kraków

W sobotę, 19 maja tereny Przylasku Rusieckiego w Krakowie były areną zmagań kolejnej odsłony z cyklu Spartan Race. Organizatorzy dla blisko 2 tysięcy uczestników przygotowali dwie formuły, Sprint na dystansie 6,2 km oraz Super o długości 13 km. Na starcie zameldowali się fani biegów przeszkodowych z ponad 15 krajów, a rywalizację zdominowali zawodnicy ze Słowacji i Czech. Nie zabrakło także najmłodszych – z łatwiejszymi wersjami przeszkód oraz własną wersją trasy zmierzyło się blisko 400 dzieci.

Fala elita, czyli zawodników walczących o miejsce na podium oraz nagrody finansowe wystartowała o godzinie 8:00. Kwadrans później ruszył czas dla elity kobiet. Najlepszym zawodnikiem na 13 kilometrowej trasie najeżonej 25 przeszkodami w formule Super, okazał się Słowak Peter Ziska, który pokonał trasę w czasie 59 minut i 13 sekund. Zaledwie 2 sekundy później bieg ukończył jego rodak, Jakub Haviarik. Na najniższym stopniu podium uplasował się Polak – Mateusz Krawiecki. Kategorię Pań wygrała Kristyna Novakova z Czech. Kolejne miejsca zajęły Anna Solakiewicz oraz Czeszka Lenka Vejdelkova. Wyzwaniu podołało 632 uczestników, w tym 461 mężczyzn i 171 kobiet.

Równie intensywna rywalizacja miała miejsce w formule Sprint, rozgrywanej na dystansie 6,2 kilometrów z 20 wymagającymi przeszkodami. W kategorii Elite mężczyzn podium wyglądało dokładnie tak samo jak w przypadku Super. Kategorię pań zdominowały zawodniczki z Czech, zajmując pierwszych pięć pozycji. Wygrała Krityna Hurkova. Drugie miejsce zajęła zwyciężczyni z rana – Kristyna Novakova, a na najniższym stopniu podium stanęła Lenka Vejdelkova. Pierwszą Polką na mecie została Klaudia Szuba-Łata. Do mety Sprintu dotarło 710 biegaczy – 496 mężczyzn oraz 214 kobiet.

Spartan Race

Trasa Spartan Race jest jak życie – nigdy nie wiadomo czego się spodziewać. Na uczestników w sobotę czekały zasieki, ściany, równoważnie czy wspinaczka na linę. Za nieukończenie przeszkody uczestnik musiał wykonać karne 30 burpees, czyli tzw. „padnij-powstań”. Po ukończeniu biegu na zmęczonych twarzach uczestników widać było prawdziwą satysfakcję, o której przypominać będzie także pamiątkowy medal.

Ze specjalnie przygotowanymi trasami Spartan Kids oraz Spartan Junior i nie mniej wymagającymi przeszkodami niż w przypadku „dorosłego” biegu, zmierzyło się blisko 400 najmłodszych fanów biegania przez przeszkody. Dzieci w wieku od 4 do 15 lat do pokonania miały dystanse od 750 metrów +10 przeszkód, do 2,5 kilometra +15 przeszkód. Najmłodsi skakali, biegali, brudzili się, wzajemnie sobie pomagali i czerpali radość z dobrej zabawy podczas pokonywania przeszkód.

Spartan Race Kids

Spartan to jeden z najstarszych i najbardziej rozwiniętych biegów przeszkodowych na świecie, w którym rocznie bierze udział ponad milion uczestników. Polskie edycje rozgrywane są od czterech lat. Zwieńczeniem tegorocznych wyzwań w Polsce będzie Trifecta Weekend we Wrocławiu, czyli 3 wyścigi w przeciągu zaledwie dwóch dni. Impreza odbędzie się w dniach 27-28 października.

Z kolei już 9 czerwca w Warszawie odbędzie się Spartan Charity Run, podczas którego uczestnicy będą wspierać program „Terapii śmiechem” chorych dzieci w szpitalach, prowadzony przez Fundację „Dr Clown”. Zapisy na to wydarzenie przyjmowane są na stronie www.spartanrace.pl

Partnerem Kraków Spartan Super & Sprint jest miasto Kraków, Nowa Huta Przyszłości oraz Zarząd Infrastruktury Sportowej.