8. Półmaraton im. Janusza Kusocińskiego otworzył zapisy

Właśnie ruszyły zapisy na 8. Półmaraton im. Janusza Kusocińskiego, który odbędzie się 19 sierpnia 2018 roku. Bieg tradycyjnie wiedzie przez miejscowości Powiatu Warszawskiego Zachodniego, a konkretnie z miejscowości Błonie do Borzęcina Dużego. Organizatorzy liczą, że w tegorocznej odsłonie półmaratonu wystartuje więcej biegaczy niż w ostatnich latach.

Od lat bieg odbywa się na podobnej trasie. Biegacze pokonują dystans z miejscowości Błonie do Borzęcina Dużego, gdzie zlokalizowana jest meta. Stamtąd po zakończonej imprezie bezpłatnymi autobusami przewożeni są z powrotem do miejsca, skąd ruszał bieg.  Jak zapowiada organizator, trasa tegorocznego półmaratonu nie ulegnie zmianie, chociaż ze względu na remonty możliwe są jej korekty.

– Półmaraton im. Janusza Kusocińskiego to alternatywa dla biegów wielkomiejskich. Podążamy nurtem, w którym wyłoniła się rzesza ludzi preferujących swojski, lokalny klimat bez tłoku. Chciałbym jednak podkreślić, że jako biegacze sami startujemy w dużych imprezach i absolutnie nie stajemy w kontrze przeciwko nim. Po prostu mamy ofertę dla fanów biegów kameralnych, właśnie taki jest nasz półmaraton. – mówi Radosław Karpiński, dyrektor 8. Półmaratonu im. Janusza Kusocińskiego.

Organizatorzy liczą, że uda im się odwrócić spadkowy trend dotyczący frekwencji na tym biegu. W ubiegłym roku podwarszawski półmaraton ukończyło 472 biegaczy, czyli o 78 osób mniej niż w 2016 roku. W porównaniu z 2015 rokiem do mety ubiegłorocznego biegu dotarło aż o 172 uczestników mniej.

– Organizatorem biegu przez ostatnie 6 edycji było stowarzyszenie UKS Bieniewiczanka, kto inny pełnił funkcję dyrektora imprezy. Im trzeba zadać pytanie, czemu frekwencja spadła. Teraz jako dyrektor chcę podźwignąć ten bieg. Jestem przekonany, że mi się uda. – podkreśla Radosław Karpiński.

„W niedzielę 19 sierpnia biegniemy po raz ósmy najszybszą trasą biegową w Polsce.” – tak na stronie internetowej biegu organizatorzy 8. Półmaratonu im. Janusza Kusocińskiego zachwalają swoją imprezę. Zapytany przez nas szef podwarszawskiego biegu, na jakiej podstawie opierają tezę o najszybszej trasie w kraju odparł, że mocno wierzy w szybkość trasy, nawet jeśli dotychczasowe wyniki na niej osiągane nie plasują się w krajowej czołówce czasów na dystansie półmaratonu.  – Gdyby czołówka Półmaratonu Warszawskiego biegła po naszej trasie każdy pourywałby jeszcze po kilka sekund. – uważa Radosław Karpiński.

W tegorocznej edycji rejestracja on-line możliwa będzie poprzez strony www.polmaraton.pwz.pl oraz www.maratonypolskie.pl  Opłata startowa wynosi 60 zł. Zakończenie przyjmowania zgłoszeń nastąpi 12 sierpnia 2018 o godz: 23:59.

Janusz Kusociński był jednym z najbardziej znanych sportowców Polski międzywojennej. Olimpijczyk, patriota, bohater walczący za wolną Polskę podczas okupacji.  Popularny „Kusy” żył i trenował na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego w miejscowości Ołtarzew  (Gmina Ożarów Mazowiecki). Hasło tegorocznego wydarzenia „Śladami Mistrza” nawiązuje do przywiązania Janusza Kusocińskiego do terenów, na których co roku przeprowadzany jest bieg.