RunCzech szuka europejskich Herosów

Nowa inicjatywa RunCzech „EuroHeroes” ma na celu znalezienie i wypromowanie nowych, utalentowanych zawodników z Europy, którzy mogliby się stać autorytetami w społeczności biegowej.

W długofalowym procesie misją EuroHeroes ma być jeszcze większe rozpowszechnienie najprostszej formy ruchu i zaktywizowanie ludzi do uprawiania biegania. Promocją aktywnego życia będą mieli się zająć ambasadorzy – europejscy bohaterowie sportowi. Scena światowych biegów długich w XXI wieku została zdominowana przez zawodników z Afryki. Ich sukcesy, zwycięstwa i rekordy świata przyćmiły swoim gigantyzmem doskonały poziom sportowców innych nacji. W tłumie doskonałych Afrykanów europejscy zawodnicy stali się niemal niezauważalni. Media, a tym bardziej kibice nie zauważają sukcesów reprezentantów Starego Kontynentu. Kolejne pokolenia nie wiedzą zatem skąd czerpać wzór do naśladowania i inspirację do treningu.

Aby to zmienić, RunCzech poświęci swoje dwa wielkoformatowe wydarzenia certyfikowane złotym znakiem jakości IAAF – Mattoni Karlovy Vary Half Marathon oraz Mattoni České Budějovice Half Marathon. W związku z tym tegoroczną elitę wspomnianych imprez będą stanowili wyłącznie zawodnicy europejscy, w tym najlepsi Czesi.

RunCzech

– Chcemy na dwóch spośród 7 naszych najważniejszych biegów zaprezentować szerszej publiczności doskonałych biegaczy z Europy. Być może półmaratony w Karlowych Varach i Czeskich Budziejowicach zapoczątkują trend na wyłanianie nowych bohaterów. Mamy nadzieję, że to przyczyni się do większego upowszechnienia biegania na Starym Kontynencie – powiedział Carlo Capalbo dyrektor RunCzech i Przewodniczący Komisji IAAF do spraw biegów ulicznych i maratonów.

Projekt „EuroHeroes” ma na celu nie tylko wspieranie i promowanie elitarnych biegaczy, ale również podniesienie świadomości kultury fizycznej w społeczeństwie. W dobie nowinek technologicznych i pochłonięcia współczesnego pokolenia elektroniką, chcemy pokazać ludziom pozytywne aspekty zdrowego i aktywnego trybu życia – dodaje Capalbo.

Sportisimo prague halfmarathon

Przedsięwzięcie RunCzech łączy się ściśle z wysiłkami Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki (EAA) w promowaniu rodzimej królowej sportu.

Wszystkie biegi spod znaku RunCzech posiadają najwyższy standard pięciu gwiazdek przyznanych przez EAA. Bardzo ważnym jest, aby europejscy zawodnicy mieli możliwość ścigania się na najwyższym poziomie w całej Europie, a projekt „EuroHeroes” jest doskonałą tego formą. – powiedział Svein Arne Hansen, prezydent Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki

Mattoni Karlovy Vary Half Marathon odbędzie się 19 maja 2018, a Mattoni České Budějovice Half Marathon wystartuje 2 czerwca 2018.

mat.pras