Mattoni Ołomuniec Półmaraton – pobiegnij w barokowej stolicy Moraw

23 czerwca już po raz dziewiąty odbędzie się Mattoni Ołomuniec Półmaraton. 6300 biegaczy z całego świata pobiegnie przez barokową stolicę Moraw, słynącą z zabytków wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO oraz z produkcji wina. Półmaraton w Ołomuńcu posiada prestiżowe odznaczenie IAAF Road Race Gold Label, które oznacza doskonałą organizację zawodów, na poziomie największych światowych imprez biegowych.

Cały czas trwają zapisy na półmaraton w Ołomuńcu, który 23 czerwca odbędzie się u naszych południowych sąsiadów. Ołomuniec to miasto, w którym znajduje się 6 zabytków z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oddalone jest o 288 kilometrów od Pragi i niecałe 100 kilometrów od polskiej granicy. W największej imprezie biegowej w malowniczym regionie Moraw weźmie udział 6300 zawodników, którzy na trasę ruszą po zachodzie słońca z historycznego Rynku Horni. Pobiegną poprzez zielone parki oraz urokliwe ulice Ołomuńca i będą mieli okazję podziwiać wspaniałe zabytki pochodzące z epoki baroku. Popołudniowa pora rozgrywania zawodów sprzyja uzyskiwaniu dobrych rezultatów o czym świadczą rekordy tras i czasy zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych. Wielkim kapitałem połówki w Ołomuńcu są liczni kibice na trasie i magiczne stare miasto, na którym ulokowany jest start oraz meta biegu.

Ołomuniec Półmaraton

Mattoni Ołomuniec Półmaraton to piąty w kolejności z siedmiu biegów rozgrywanych w ramach cyklu RunCzech Running League. Każda z tych imprez odbywa się w randze IAAF Gold Label, co oznacza, że pod względem organizacji to biegi ze ścisłej światowej czołówki. Począwszy od 2014 roku Mattoni Olomouc Half Marathon gościł trzech rekordzistów świata w maratonie – Wilsona Kipsanga, Denisa Kimetto oraz Mary Keitany z Kenii. Do Kenijki, rekordzistki świata w maratonie bez wsparcia pacemarkerów (2:17:01) należy zresztą rekord trasy półmaratonu w Ołomuńcu (1:06:38), który ustanowiła w 2015 roku. Rekordowy wynik wśród mężczyzn rok wcześniej ustanowił Kenijczyk Geoffrey Ronoh, który na mecie zameldował się z czasem 1:00:17. Wśród najlepszych zawodników na świecie, którzy mają na koncie start w Ołomuńcu jest również Mistrz Świata w maratonie Stephen Kiproth z Ugandy i Kenijka Edna Kiplagat.

Ołomuniec Półmaraton

Wycieczka do samego serca Moraw może być niezapomnianym przeżyciem. Na świecie istnieje niewiele regionów, które łączą w sobie zabytki architektury, przepiękne krajobrazy i lokalne tradycje pielęgnowane przez setki lat. Ciepła i przyjazna pogoda mająca wpływ na dojrzewanie okolicznych winnic, zachęca również turystów do wypoczynku. Do stolicy Moraw warto wybrać się całą rodziną, zwłaszcza że Mattoni Olomouc Half Marathon to nie tylko półmaraton. W ramach imprezy rozgrywany jest także bieg rodzinny – dm Family Run, biegi sztafetowe 2Run 10 + 11 km czy impreza towarzysząca – Marathon Music Festival.

dm family run

Inne biegi z cyklu RunCzech Running League 2018
  • 2 czerwca – Półmaraton Mattoni Ceske Budejovice
  • 23 czerwca – Półmaraton Mattoni Ołomuniec
  • 8 września – Grand Prix Birell Prague
  • 15 września – Półmaraton Mattoni Usti nad Labem

Więcej informacji na stronie www.runczech.com

GD