Tysiąc zawodników w Płocku zainaugurowało tegoroczny cykl Garmin Iron Triathlon

W minioną niedzielę, 20 maja, w Płocku odbyła się inauguracja największego i najstarszego cyklu triathlonowego w Polsce, jakim jest Garmin Iron Triathlon. Zawody przyciągnęły tysiąc zawodników i zawodniczek z całej Polski oraz tłumy kibiców. Triathloniści po raz pierwszy w cyklu do wyboru mieli aż trzy dystanse – to właśnie w Płocku miał miejsce debiut dystansu 1/2 IM, w którym zwyciężyli Marcin Ławicki (4:05:39) oraz Olga Kowalska (4:46:57).

Triathlon w Płocku rozpoczął się startem najdłuższego dystansu – 1/2 IM. Pływanie odbyło się w przepięknie położonym Zalewie Sobótka. Następnie na triathlonistów czekał słynny już dobieg do strefy zmian zlokalizowanej na płockim Starym Rynku, gdzie do pokonania była około 50 metrowa skarpa! Trasa kolarska przebiegała przez Maszewo i Brwilno w stronę miejscowości Biskupice. Najbardziej widowiskowy był z pewnością bieg, podczas którego zawodników można było obserwować w pobliżu Starego Rynku oraz Zamku Książąt Mazowieckich, na ulicach centrum miasta i na górnej promenadzie wzdłuż Wisły.

Garmin Iron Triathlon

Pierwszym zawodnikiem na mecie z dystansu 1/2 IM był Marcin Ławicki (MKS Polkowice CCC Sprandi Polkowice), któremu pokonanie całego dystansu zajęło 4:05:39. Ławicki przewagę zdobył na rowerze i nie oddał prowadzenia aż do mety. Z prawie pięciominutową stratą na metę wbiegł drugi Sergiusz Sobczak z Trinergy Team z czasem 4:10:39. Trzecie miejsce na podium przypadło Maciejowi Chmurze (GVT BMC LKKS Górnik Wałbrzych – 4:12:24). Najszybszą kobietą na „połówce” była Olga Kowalska (Trinergy Team), która na mecie osiągnęła czas 4:46:57. Drugie miejsce zajęła Anna Peterek (Loco Print Team – 4:53:52), a trzecie Monika Luberadzka (Kross Staff Team – 5:14:47).

– Jestem drugi raz w Płocku i chętnie tu wróciłem, ponieważ w zeszłym roku to właśnie tutaj wygrałem finał cyklu Garmin Iron Triathlon na dystansie 1/4 IM. Tym razem wystartowałem na 1/2 IM. Pływanie było bardzo fajne, a dobieg do strefy zmian jak co roku ciekawy. Rower pojechałem bardzo mocno. Bardzo fajna trasa, z dobrej jakości asfaltem. Na biegu wiedziałem, że mam dużą przewagę nad drugim zawodnikiem, więc pobiegłem zachowawczo. Zwyciężyłem dzisiaj i chętnie tu powrócę – powiedział Marcin Ławicki, zwycięzca na dystansie 1/2 IM.

Przed godziną jedenastą wystartowali zawodnicy na najkrótszym dystansie (1/8 IM), a dziesięć minut później miał miejsce start najbardziej obleganego dystansu – 1/4 IM. Jako pierwsza z wody wyszła grupa zawodników, w której znaleźli się m.in. Tomasz Szala, Maciej Bodnar, Sebastian Najmowicz, Jacek Tyczyński, Filip Przymusiński. Na rowerze prowadzenie objął Szala (skleprowerowy.pl Pro Tri Team) i to on już do końca wyścigu dyktował rywalom warunki. Na metę wbiegł z czasem 1:59:41. Jako drugi, z czasem 2:01:28, linię mety osiągnął Jacek Tyczyński (Trinergy U jędrusia Triclub). Trzecie miejsce zajął Maciej Bodnar z MBC Team (2:01:40).

Najlepszą kobietą była bezkonkurencyjna Joanna Sołtysiak (KM Sport PRO Team; 2:12:35), która na mecie miała prawie 10 minut przewagi nad drugą Eweliną Pisarek z Labosport Team (2:21:44). Trzecią kobietą na „ćwiartce” była Justyna Brodowska z czasem 2:37:27.

– Zacznę od trasy pływackiej, pływało się bardzo przyjemnie, szybko. Część kolarska bez zastrzeżeń, pogoda dopisała i było naprawdę szybko. I trasa biegowa była po centrum miasta z dużą ilością kibiców – nie nudziło się. Wszystko na plus! – tak płocki triathlon podsumowała zwyciężczyni na dystansie 1/4 IM, Joanna Sołtysiak.

Tryumfatorem dystansu 1/8 IM był Daniel Juszkowiec (UKS G-8 Bielany Warszawa), któremu pokonanie trasy zajęło 1:04:50. Drugie miejsce zajął Tomasz Maksymowicz również z UKS G-8 Bielany Warszawa (1:05:43), a trzecie Maciej Ogrodnik (Triwise/ Triathlon Club Wrocław) z czasem 1:06:54. Pierwsze miejsce na podium wśród kobiet zajęła Małgorzata Otworowska (Ironman C/S Polska) ze świetnym czasem 1:08:07. Druga na mecie zameldowała się Magdalena Sudak (UKS G-8 Bielany Warszawa – 1:15:24). Trzecie miejsce przypadło Emilii Domańskiej z Kuźni Triathlonu (1:18:24).

Na każdym z dystansów mogliśmy zobaczyć rywalizację trzyosobowych sztafet, w których jedna osoba płynęła, druga jechała na rowerze, a trzecia płynęła. Na dystansie 1/2 IM zwyciężyła sztafeta 1981 w składzie: Marchwicki Arkadiusz, Bartoszewski Marcin, Biliński Marek. Ich czas to 4:47:06Najszybszą drużyną na ćwiartce był Szwagry Team w składzie Matacz Jarosław, Stępczyński Mariusz, Zych Marek (czas: 2:19:32). Dystans 1/8 IM należał do sztafety Biegaj z Dymkiem (Turalska Aneta, Agnieszka Budek, Rafał Paszkiewicz; 1:12:06).

Tradycyjnie triathlonowi towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży Garmin Kids, w których wystartowało prawie 200 młodych zawodników! Dzieci do wyboru miały jeden z trzech dystansów: 200 m, 500 m oraz 1000 m.

Zawody w Płocku przyciągnęły rzeszę kibiców i zawodników, również z Płocka. Najszybszy mieszkaniec Płocka oraz najszybsza mieszkanka Płocka zostali uhonorowani pucharami oraz nagrodami ufundowanymi przez prezydenta miasta. Byli to Zbigniew Chrzanowski oraz Agnieszka Tyc-Burżacka. Zawody były niewątpliwie prawdziwym sportowym świętem pełnym samych pozytywnych emocji.

To było niezwykle emocjonujące rozpoczęcie cyklu Garmin Iron Triathlon! Kolejne zawody już za dwa tygodnie w Ślesinie (3 czerwca). Następnie zawodnicy będą mieli okazję ścigać się w Elblągu (17.06), Stężycy (1 lipca), Piasecznie (14-15 lipca), Gołdapi (12 sierpnia) oraz w Augustowie, gdzie 25 sierpnia odbędzie się wielki finał cyklu!