Artur Kozłowski i Sabina Jarząbek najszybsi w 8. Biegu Fabrykanta

Ponad 1500 osób wzięło udział w 8. Biegu Fabrykanta, który odbył się na terenach Księżego Młyna, czyli najbardziej „fabrykanckiej” części Łodzi. Najszybszym zawodnikiem na 10-kilometrowej trasie okazał się główny faworyt biegu, Artur Kozłowski. Rekordzista trasy Biegu Fabrykanta tym razem na mecie uzyskał wyniki 30:41. Drugie miejsce zajął Tomasz Osmulski (32:49) a trzecie Tomasz Owczarek (33:08) Wśród pań z wynikiem 35:30 niespodziewanie zwyciężyła Sabina Jarząbek, pokonując główne faworytki do zwycięstwa, Monikę Kaczmarek (36:05) oraz Zuzannę Mokros (36:57). W 2. Biegu Grohmana na dystansie 1 mili triumfowali Katarzyna Rutkowska i Dmitri Musiatcenko.

Bieg Fabrykanta

W sobotę odbyła się 8. edycja Biegu Fabrykanta, na starcie którego stanęło ponad 1,5 tysiąca osób. Największą frekwencję zgromadził bieg główny na dystansie 10 km, którego uczestnicy mieli okazję podziwiać fabrykancką Łódź XIX wieku. Na trasę wyruszyło 1217 zawodników, z których najszybciej na mecie zameldował się Artur Kozłowski z Sieradza. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski oraz olimpijczyk z Rio de Janeiro jest aktualnym rekordzistą trasy Biegu Fabrykanta (29:59). W sobotę nie pobiegł aż tak szybko, ale wynik 30:41 wystarczył do niezagrożonego zwycięstwa. – Żaden bieg do łatwych nie należy, ale dzisiaj była świetna pogoda, cudowna atmosfera, którą stworzyli świetni kibice. Uwielbiam przyjeżdżać na ten bieg. Rewelacyjne uczucie, gdy wbiega się pierwszym na metę – powiedział na mecie Artur Kozłowski.

Na drugim miejscu z wynikiem 32:49 finiszował łodzianin Tomasz Osmulski. Jako trzeci, na mecie pojawił się Tomasz Owczarek. Zawodnik z Bełchatowa dystans 10 km pokonał w czasie 33:08.

Podium 8. Biegu Fabrykanta

Faworytkami rywalizacji wśród kobiet były dwie najlepsze zawodniczki z regionu, Monika Kaczmarek z Łodzi oraz Zuzanna Mokros z Pabianic. Jednak niespodziewanie najszybciej na mecie zameldowała się Sabina Jarząbek z podkieleckich Daleszyc. Zawodniczka KKL-u Kielce dystans 10 km pokonała w czasie 35:30, wyprzedzając Monikę Kaczmarek (36:05) oraz trzecią na mecie Zuzannę Mokros (36:57). Do mety 8. Biegu Fabrykanta dotarło 1212 zawodników.

Bieg Grohmana

Przed biegiem głównym odbyła się rywalizacja w 2. Biegu Grohmana czyli zmagania na dystansie 1 mili. Trasa o długości 1609 metrów wytyczona została na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i składała się z dwóch pętli. Jako pierwsze na trasę wyruszyły panie, wśród których najszybsza okazała się Katarzyna Rutkowska. Zawodniczka KS Podlasie Białystok, uczestniczka niedawnych ME w Berlinie, dystans 1 mili pokonała w czasie 4:57, wyprzedzając Valentynę Kiliarską z Ukrainy (5:01) oraz Monikę Kaczmarek (5:04). Wśród panów z wynikiem 4:16 triumfował Dmitri Musiatcenko z Ukrainy, przed Adamem Włodarczykiem  z Łodzi (4:20). Trzecie miejsce zajął Pavel Veretskyi z Ukrainy (4:21). W 2. Biegu Grohmana udział wzięło 111 biegaczy. Całość zebranej kwoty z wpisowego na Bieg Grohmana zostanie podwojone przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną i przekazana na cel charytatywny.

Bieg Małego Fabrykanta

Na starcie Biegu Małego Fabrykanta stanęło 212 najmłodszych fanów biegania, którzy rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych od rocznika 2003 do rocznika 2017. Dzieci startujące w biegach „Małego Fabrykanta” na mecie otrzymały pamiątkowe medale i słodki poczęstunek, a najlepsi statuetki oraz nagrody.