Jak zacząć biegać?

Wpadłeś na pomysł, żeby zacząć biegać? To już połowa sukcesu! Tak naprawdę żaden plan treningowy Ci nie pomoże, jeśli nie będzie poparty silną motywacją. Możliwe, że na początku swojej przygody z bieganiem nie poczujesz wyrzutu tych słynnych endorfin, o których tyle słyszałeś od bardziej doświadczonych biegaczy. Ale warto podjąć próbę. Sprawdzić, czy jesteś w stanie biec ciągle, bez zatrzymywania. Na początek przez parę minut, później przez kilka minut, aż wreszcie przez kilkadziesiąt i…kilkaset minut. Tak! To wszystko jest w Twoim zasięgu, ale każda, nawet największa wyprawa zaczyna się od postawienia pierwszego kroku. Czas zatem, aby go postawić. 

Każdy powód, żeby zacząć biegać jest dobry. To aktywność, którą nasze ciało lubi, pod warunkiem, że robimy to z głową. I na samym początku warto posłuchać właśnie głosu rozsądku i na pierwszy trening wybrać się do lekarza. Nie chodzi o wykonywanie jakichś skomplikowanych badań, ale podstawowe takie jak EKG, mierzenie ciśnienia, badanie krwi, moczu i glukozy na pewno nie zaszkodzą.

Po pierwsze, zrób badania

Jeśli rozpoczynasz przygodę z bieganiem ze znaczną nadwagą, do tej pory nie stroniłeś od używek oraz niezdrowej diety – wyniki badań pozwolą Ci ustalić, dwie rzeczy. Po pierwsze, czy bieganie dla Ciebie będzie bezpieczne, a po drugie, jaki jest punkt wyjścia. Będziesz potem mógł co jakiś czas powtarzać badania i analizując wyniki sprawdzać, jak bieganie wpływa na Twoje zdrowie. Założę się, że poprawa parametrów zdrowotnych będzie doskonałym bodźcem do dalszych treningów!

Masz zielone światło od lekarza na bieganie? Zakładam, że skompletowałeś już swój pierwszy zestaw do sprzętu do biegania. A zatem czas ruszyć na pierwsze zajęcia! O ile nie wpadłeś na nienajlepszy pomysł, aby areną Twojego pierwszego biegania były zawody to pamiętaj, że masz naprawdę dużo czasu. Bieganie to wolność, a więc to Ty decydujesz, gdzie pobiegniesz i jak długo będzie trwała taka aktywność.

Małymi kroczkami do celu

Na początku warto zacząć od marszu, aby pobudzić mocniej krążenie, podnieść temperaturę w mięśniach i przyzwyczaić je do czekającego je wysiłku. Dopiero gdy poczujesz się już dobrze rozgrzany warto spróbować przejść do biegu. Nie spiesz się, nic nikomu dzisiaj nie musisz udowadniać, to jest czas dla Ciebie. Spróbuj miarowo oddychać, Twój organizm teraz szczególnie potrzebuje tlenu, a więc wciągaj powietrze do płuc powoli i starannie.

Najważniejsze – nie forsuj się, nie podkręcaj tempa ponad siły. Poczułeś zmęczenie? Zwolnij, zatrzymaj się, oddychaj miarowo, uspokój myśli. W jakim tempie powinieneś biegać u progu swojej biegowej przygody? Nie umiem powiedzieć dokładnie, ale nie powinieneś mieć podczas ruchu problemu z oddychaniem. Jeśli dyszysz jak lokomotywa, to lepiej się zatrzymaj. Nie szalej, na szybsze bieganie przyjdzie czas.

Przebiegłeś dzisiaj 100 metrów? Jak na początek to dobra zaliczka! Niezależnie od tego jaki dystans pokonałeś, to najważniejsze, że wykonałeś pierwsze kroki w kierunku zdrowszego trybu życia.