Trening na świeżym powietrzu – kto powinien z niego skorzystać?

Świadomość społeczeństwa względem swojej fizyczności zmienia się dosłownie z roku na rok. Coś, co jeszcze kilka lat temu było uważane za niemożliwe, dzisiaj jest standardem. Ruch to zdrowie – z tym sloganem chyba każdy zdążył już poznać. O zbawiennym wpływie ruchu na człowieka można powiedzieć bardzo dużo, ale o jaki ruch tak naprawdę chodzi. Czy kluczem do osiągnięcia sukcesu jest przerzucanie ton ciężaru na siłowni, a może wystarczy 30 minut ruchu na świeżym powietrzu?

W końcu nie każdy ma czas na to, żeby zorganizować wypad na siłownię – czasem może to wyjąć nawet kilka godzin z harmonogramu dnia. W tym czasie można spędzić miło czas z najbliższymi, obejrzeć coś interesującego lub po prostu włączyć na telefonie automaty online po typu jak gra Hot Spot. Wszystko jest dla ludzi i nie należy potępiać ich za to, że ich nadrzędnym celem nie jest robienie wyłącznie zdrowych rzeczy.

W ostatnim czasie na terenie polskich miast i wsi zaczęły pojawiać się interesujące kompleksy sportowe, które pozwalają na trening na świeżym powietrzu. Oczywiście nie są to standardy profesjonalnej siłowni, ale dla większości amatorów fitnessu i ich oczekiwań powinno to w zupełności wystarczyć. Oprócz korzystania z takich przybytków można samemu zorganizować sobie prostą siłownię na zewnątrz, dzięki której można osiągnąć spektakularne rezultaty, wykorzystując ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała. Na koniec pozostaje trening typowo wytrzymałościowy, który najlepiej robi się na zewnątrz. Kilkudziesięciokilometrowa „wycieczka” rowerowa, czy kilka kilometrów joggingu, zawsze zapewni przyjemne z pożytecznym. Zanim jednak przejdzie się do wyboru aktywności fizycznej, warto zastanowić się, kiedy powinno się sięgać po taki  trening i dla kogo jest on przeznaczony.

Dla kogo aktywność na świeżym powietrzu?

Ludzie ćwiczą głównie z dwóch powodów: żeby być zdrowszym i lepiej wyglądać. Jednak żeby spełnić te kryteria, wcale nie trzeba chodzić na siłownię. Dlatego już na początku warto określić sobie, jakie cele chce się osiągnąć:

– Zbudowanie muskulatury. Część osób chce zbudować pokaźną masę mięśniową, która będzie bezwzględnie wymagała pracy z dużym ciężarem. W tym przypadku bez siłowni z ciężkim sprzętem się nie obejdzie.

– Wysmuklenie sylwetki i zbudowanie wytrzymałości. Spora część osób myli ten cel z budowaniem masy mięśniowej. Statystycznie jednak większość osób pojawiających się na siłowni chce po prostu poprawić swoją sylwetkę, a nie wyglądać jak kulturysta. W tym przypadku siłownia i ciężary już niekoniecznie będą niezbędne i można zacząć zastanawiać się nad rodzajami treningu na świeżym powietrzu.

– Poprawa samopoczucia i zdrowia – pomimo tego, że to najważniejsze czynniki, którymi ludzie powinni się kierować, to najmniejszy odsetek ludzi skupia się właśnie na nich. Prawda jest taka, że większość osób potrzebuje wyłącznie osiągnięcia tego celu, ale zabiera się do tego od najtrudniejszej strony – ciężkich treningów wytrzymałościowych lub siłowych. Zastosowanie lekkiego i przyjemnego treningu na świeżym powietrzu w zupełności wystarczy, żeby poprawić kwestie zdrowotności, nabyć odporności i po prostu lepiej się czuć.

Ruch jest dla każdego, wystarczy wybrać formę aktywności i przejść do działania. Siłownia do bardzo dobre rozwiązanie, ale nie każdy poradzi sobie z wymagającymi treningami i nauką wszystkiego od zera. Czasem wystarczy po prostu założyć buty i wyjść na spacer albo pobiegać w swoim tempie. W ten sposób zaoszczędzi się sporo czasu, który można przeznaczyć na wideo gry, spotkania ze znajomymi lub obejrzenie ciekawego serialu w telewizji.

Jaki wybrać rodzaj aktywności na świeżym powietrzu?

Skoro już wiadomo, jak określić swoje rzeczywiste wymagania, należy zastanowić się nad rodzajem treningu. W tym przypadku trzeba podejść z dużym dystansem do swoich możliwości i określić stan swojego organizmu. Jeśli na przykład ktoś ma sporą nadwagę, to powinien rozważyć spacery lub jazdę na rowerze – w tym przypadku jakakolwiek aktywność w połączeniu ze zdrową dietą przyniesie wymierne korzyści.

Najmodniejszą aktywnością na zewnątrz jest bieganie. Wszędzie można spotkać bardziej i mniej zaawansowanych biegaczy, którzy spokojnym tempem nabijają kolejne kilometry. Owszem to doskonałe rozwiązanie na poprawienie wydolności i usprawnienie funkcjonowanie prawie całego ciała. Jednak pozory mogą mylić. Wejście w trening biegowy jest bardzo trudne, a początki bywają demotywujące. Coś, co u kogoś może wydawać się spokojnym relaksującym joggingiem, w rzeczywistości może okazać się kilkudziesięciominutową walką ze swoimi słabościami. Dlatego do biegania należy podejść z odpowiednim respektem, aby po kilku tygodniach cieszyć się z ogromnego progresu.

Siłownie na świeżym powietrzu to coś, co w ostatnich latach zaczęło pojawiać się dosłownie jak grzyby po deszczu. Większość parków miejskich i wiejskich ma przynajmniej kilka prostych maszyn do ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała. Niestety mało kto w ogóle wie, jak z nich korzystać. W rzeczywistości wygląda to tak, że ktoś przypadkowo wchodzi na takie maszyny, zrobi konkretne ćwiczenia i tyle – bez żadnego planu, rozpiski ćwiczeń i serii. Zgodnie z założeniem „Ruch to zdrowie”, nie można stwierdzić, że taki trening jest bezwartościowy, ale jeśli ktoś planuje osiągnąć coś na takiej prostej siłowni na świeżym powietrzu, powinien opracować konkretny plan, po którym rzeczywiście będzie czuł się zmęczony. W końcu w ćwiczeniach chodzi o to, żeby zmęczyć organizm, dając mu jasny sygnał, że potrzebuje wzmocnienia.

Odpowiednia dieta i suplementacja to podstawa

Osoby, które chcą osiągać jak najlepsze rezultaty, w końcu zawsze muszą zwrócić swoją uwagę w stronę diety. To ona odpowiada za zmiany zachodzące w naszym organizmie. Upraszczając, trening i dietę można porównać do murowania. Trening to praca, a dieta to cegły. Można mieć ogromne chęci do pracy, ale bez cegieł nie uda się osiągnąć niczego. Dlatego warto dowiedzieć się o bilansie kalorycznym i dostosować go do swojego celu oraz organizmu. Jest to bardzo trudne zadanie i jeśli ktoś stwierdzi, że nie podoła, może skorzystać z rad profesjonalnego dietetyka. Po opracowaniu diety i treningu – nawet na świeżym powietrzu można osiągnąć o wiele lepsze rezultaty niż osoby regularnie uczęszczające na siłownię.

Kolejną kwestią jest suplementacja. Przy zabieganym trybie życia stosowanie się do rygorystycznych wymogów diety może okazać się karkołomnym zadaniem. Dlatego nie należy bać się odżywek. Gainer, białko, kreatyna, czy zwykłe witaminy stoją na jednej półce i zawsze mogą wspomóc w walce o osiągnięcie upragnionego celu. Oczywiście przed przyjęciem jakiegokolwiek specyfiku warto skorzystać z porad eksperta lub dietetyka.

fot. Gabin Vallet/ Unsplash