Jak bieganie pomogło pokonać uzależnienie od hazardu

Jack Scott ma 27 lat, a jego głównym celem jest przebiegnięcie 100-milowego ultramaratonu Lakes, Meres & Waters. W porównaniu z pozostałymi zawodnikami Jack jest nowicjuszem w tej dyscyplinie sportu, ponieważ rozpoczął ją, aby uwolnić się od problemów z hazardem.

Jak twierdzi Jack, jego problemy zaczęły się, gdy miał 18 lat, kiedy zaczął regularnie chodzić do zakładów bukmacherskich i obstawiać wyniki meczów swoich ulubionych drużyn. Sytuacja stała się tak zła i szybka, że rok później sam wykluczył się z większości lokalnych zakładów, ale to niewiele pomogło. Scott zaczął uprawiać hazard w Internecie. Początkowo młodzieniec starał się wykorzystywać tylko darmowe spiny i bonusy przy zapisie, ale bardzo szybko Jack zaczął wydawać własne pieniądze.

Jack zdawał sobie sprawę z problemu, ale walka z nim w pojedynkę była nie do zniesienia. Dlatego też cała historia zmagań rozciągnęła się na sześć lat, podczas których zaczął obstawiać nie tylko piłkę nożną, ale także tenis, hokej, a nawet wyścigi konne.

Scottowi udało się uniknąć stoczenia się na dno tylko dzięki stosunkowo wysokiej pensji, która pozwalała mu utrzymać się na powierzchni nawet w najgorszych miesiącach.

Jack od dzieciństwa grał amatorsko w piłkę nożną, a kiedyś postanowił przebiec półmaraton i zrobił to w 90 minut. Dało mu to nowe wyczucie i młody człowiek zaczął przygotowywać się do poważnych zawodów.

Przez sześć miesięcy Scott biegał 50 mil kilka razy w tygodniu, aby przyzwyczaić swoje ciało do poważnego wysiłku. Nieco później Jack przyznał, że tak ciężki trening był także sposobem na ukaranie siebie za grę.

Jack otrzymał też wiele wsparcia od Jess – swojej dziewczyny, która mimo wszystkich jego wad zgodziła się go poślubić i wspierała go przez cały czas jego walki z uzależnieniem od hazardu.

Jack przyznaje teraz, że patrząc wstecz, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co się z nim działo. Sam zrujnował sobie życie. Teraz jednak Brytyjczyk nie jest rozgoryczony z powodu straconych pieniędzy, ponieważ jest w pełni gotowy zarabiać, żyć, utrzymywać rodzinę i cieszyć się bieganiem.

Oczywiście nie zamierza poświęcić sportowi całego swojego życia, ale teraz Scott może skupić się na osiąganiu swoich celów i poczuć adrenalinę bez uzależnienia od hazardu.

Wszystkim osobom, które mają problemy z hazardem, Jack radzi, by były odważne i same zdecydowały się na wprowadzenie zmian w swoim życiu. Skutecznym sposobem będzie też znalezienie nowego hobby, które pomoże odwrócić uwagę od złych nawyków.

mat. pras.

fot. Chander/unsplash